Rozwiązania Lista

Telefonia IP- telefonia bez ograniczeń

 

 "Voice Over Internet Protocol" – w skrócie wymawiany jako "voip", oznacza połączenie telefoniczne przez Internet. VoIP jest również określany jako telefonia IP.

Usługa telefonii IP kierowana jest zatem do użytkowników Internetu i co znamienne, Twój numer telefoniczny w sieci telefonii IP „nie zna granic” – możesz go używać wszędzie tam gdzie masz dostęp do Internetu.

Przyszłość sieci telefonicznej to technologia IP. Praktycznie wszyscy dostawcy usług głosowych w sieciach telefonicznych stacjonarnych, zmieniają swoje złącza abonenckie na IP. Jedną z przyczyn jest to, że złącza oparte na IP lepiej wspierają plany rozwojowe pod kątem szybkiego Internetu.

Korzystać z VoIP, możesz na wiele sposobów. Możesz używać dedykowanych sprzętowych aparatów telefonicznych klasy IP, aparatów telefonicznych programowych – softpfonów – instalowanych jako aplikacje na komputerach PC oraz na smartfonach a także poprzez abonenckie centrale telefoniczne klasy IP. Istnieje również możliwość realizowania połączenia telefonicznego VoIP poprzez tradycyjny analogowy aparat telefoniczny podłączany do specjalnych bram VoIP.

Operatorzy telefonii VoIP oferują szereg usług dodanych, niedostępnych w tradycyjnych sieciach telefonicznych. Wymienić należy: możliwość posiadania numeru miejskiego z dowolnej strefy numeracji krajowej, możliwość uruchomienia usługi fax2email ( telefax na PC ) czy również możliwość podania usługi głosowej na linii telefonicznej ( zapowiedź słowna – IVR ).

Spośród wielu zalet telefonii IP, jedna nadaje jej szczególnego znaczenia. Otóż głos traktowany jako jedna z wielu danych przesyłanych w sieciach informatycznych w tym Internetowych, umożliwia budowę jednorodnej struktury teleinformatycznej w firmie, czy domu, co w konsekwencji prowadzić może do znacznych oszczędności na etapie wdrażania jak i użytkowania telefonii IP.

Pomimo ogromnej ekspansji telefonii komórkowej praktycznie wypierającej telefonię stacjonarną, nadal posiadanie przez firmę linii telefonicznych stacjonarnych nadaje jej znaczenia wiarygodności i stabilności.

Nowa technologia IP niesie ze sobą również korzyści dla użytkowników. Są nimi :

Znakomite brzmienie głosu w jakości HD

Istotna zaleta dla użytkowników telefonii IP to głos w jakości HD. Rozmówca po drugiej stronie połączenia brzmi naturalniej i można go bardziej zrozumieć. Tak samo jest podczas dyktowania cyfr i nazwisk. Jest to możliwe, ponieważ przesyłany jest większy zakres częstotliwości. Warunkiem głosu HD jest jednak, aby telefony po obu stronach połączenia były zaprojektowane do telefonii szerokopasmowej.

Rozmowy równoległe i więcej numerów telefonów 

Z VoIP użytkownicy mogą korzystać z kilku numerów telefonu na złącze w zależności od modelu telefonu. Na przykład w jednej rodzinie mogą rozmawiać jednocześnie rodzice i dzieci lub prowadzić konferencje telefoniczne – o ile dostawca obsługuje tego typu standard. Większość routerów jest już praktycznie przystosowana do telefonii IP. Mają one zintegrowaną stację bazową, w której należy zarejestrować telefon bezprzewodowy.

Dostęp do nowych funkcjonalności 

Jeśli korzystasz z aparatów telefonicznych klasy IP, w dużej mierze czerpiesz korzyści wynikające z telefonii IP. Nabywając nowe telefony bezprzewodowe zwróć uwagę na obecność standardu CAT-iq. Standard ten umożliwia głos w jakości HD, rozszerzone tryby energooszczędny i Eco oraz szyfrowanie na ścieżce radiowej, która zapobiega podsłuchiwaniu osób trzecich. Natomiast funkcjonalność -VoIP-Client - pozwala przejąć wpisy z książki telefonicznej smartfona. Powyższe funkcjonalności jak i również możliwość bezpośredniego logowania do routerów VoIP posiadają aparaty telefoniczne DECT Gigaset serii HX .